Poznań: Politechnika Poznańska
POLITECHNIKA POZNAŃSKA
INFORMACJE O UCZELNI – POLITECHNIKA POZNAŃSKA
Politechnika Poznańska to państwowa uczelnia o profilu technicznym, której powstanie datuje się na 1919 rok. W 1955 roku Politechnika w Poznaniu znalazła się wśród członków stowarzyszenia stowarzyszenia Cesaer (Conference of European Schools for Advanced Engineering) – organizacji, która skupia najlepsze uczelnie techniczne w Europie. Obecnie na poznańskiej uczelni kształci się ponad 20 tysięcy studentów studiów I i II stopnia, studiów doktoranckich oraz studiów podyplomowych.
OFERTA DYDAKTYCZNA POLITECHNIKI POZNAŃSKIEJ
W skład Politechniki Poznańskiej wchodzi 10 wydziałów, które oferują możliwość podjęcia studiów na 27 różnych kierunkach. W ramach uczelni funkcjonują BTiCW – Biblioteka Techniczna i Centrum Wykładowe, CMBiN – Centrum Mechatroniki, Biomechaniki i Nanoinżynierii oraz CDWTCh – Centrum Dydaktyczne Wydziału Technologii Chemicznej. Politechnika Poznańska jest członkiem takich organizacji jak SEFI – Europejskie Stowarzyszenie Edukacji Inżynierskiej oraz EUA – Europejskie Stowarzyszenie Uniwersytetów.
JAK WYGLĄDA REKRUTACJA NA POLITECHNICE W POZNANIU?
Rejestracja na studia na Politechnice Poznańskiej odbywa się internetowo, poprzez system rekrutacyjny przygotowany dla kandydatów. Instrukcje, zasady i inne niezbędne informacje dotyczące rejestracji zostały szczegółowo opisane na stronie internetowej uczelni. Od kandydatów pobierana jest opłata rekrutacyjna – każdy po rejestracji otrzymuje indywidualny numer konta bankowego, na które uiszcza opłatę. Po zakwalifikowaniu się na studia, studenci muszą złożyć na uczelni komplet dokumentów.
ELEKTRONICZNA LEGITYMACJA STUDENCKA NA POLITECHNICE POZNAŃSKIEJ
Elektroniczna Legitymacja Studencka ELS to system potwierdzający tożsamość studentów. Każdy student zakwalifikowany na studia otrzymuje legitymację ELS, która upoważnia go do korzystania z ustawowych ulg studenckich. ELS może pełnić funkcję karty bibliotecznej oraz karty miejskiej. Ważność legitymacji wynosi okres semestru. Po upływie tego czasu należy dokonać prolongaty ELS. Legitymacja wydawana jest za opłatą.
31-03-2019 r – kup kolekcjonerski hologram na Politechnikę Poznańską!
STUDIOWANIE NA POLITECHNICE POZNAŃSKIEJ – HOLOGRAM, LEGITYMACJA STUDENCKA I INDEKS PP POZNAŃ TYLKO DLA NAJLEPSZYCH
Wśród państwowych uczelni dużą popularnością cieszą się politechniki, których studenci zdobyć mogą ścisłe techniczne wykształcenie. Politechnika Poznańska od lat kształci jednych z najlepszych polskich inżynierów i magistrów. Na uczelni funkcjonuje również szkoła doktorska, dlatego legitymacja studencka ELS PP jest symbolem posiadanym przez najlepszych. Co studiować na Politechnice Poznańskiej? Jak zdobyć hologram na legitymację?
GDY W POZNANIU HOLOGRAM ELS PP BYŁ ODLEGŁĄ PRZYSZŁOŚCIĄ, CZYLI HISTORIA POLITECHNIKI POZNAŃSKIEJ
Zanim przedstawiona zostanie oferta dydaktyczna Politechniki Poznańskiej, warto poznać historię uczelni, gdy jeszcze naklejka na legitymację studenta znaczyła o wiele, wiele mniej niż indeks. Początki wyższego szkolnictwa technicznego w Poznaniu sięgają 1919 roku. To wówczas Naczelna Rada Ludowa powołała Państwową Wyższą Szkołę Budowy Maszyn, którą jednak zdegradowano do Państwowej Szkoły Budowy Maszyn. Mimo licznych wniosków i apeli dopiero jesienią 1929 roku szkole nadano nowy statut i przemianowano na Państwową Wyższą Szkołę Budowy Maszyn i Elektrotechniki. W takim kształcie Szkoła działała do wybuchu II Wojny Światowej. Choć w 1937 roku wyrażono zgodę na na powstanie w Poznaniu politechniki, to wybuch II Wojny Światowej przekreślił te plany. Przełomowy okazał się dopiero rok 1955, kiedy Szkoła Inżynierska w Poznaniu zarządzeniem Ministra Szkolnictwa Wyższego została przekształcona w Politechnikę Poznańską.
W roku 1995 Politechnika Poznańska jako pierwsza polska uczelnia techniczna, została członkiem Conference of European Schools for Advanced Engineering Education and Research – CESAER – organizacji skupiającej najlepsze politechniki i uniwersytety techniczne w Europie. W 2010 roku oddano do użytku nową siedzibę Biblioteki wraz z Centrum Wykładowym dla osób posiadających legitymacje studenckie Politechniki Poznańskiej. Od 2012 roku studenci posiadający ważne naklejki do legitymacji studenckiej mogą korzystać z nowoczesnego Centrum Mechatroniki, Biomechaniki i Nanoinżynierii a od 2015 roku z hali sportowej. Do końca 2019 r. Politechnika Poznańska była 10-wydziałową szkołą wyższą. Od dnia 1 stycznia 2020 r. na Politechnice Poznańskiej funkcjonuje 9 wydziałów prowadzących 31 kierunków.
POZNAŃ – CO MOŻNA STUDIOWAĆ NA POLITECHNICE POZNAŃSKIEJ, CZYLI RÓŻNE KIERUNKI I JEDNA LEGITYMACJA STUDENTA PP
O statusie studenta Politechniki Poznańskiej świadczy legitymacja studencka, naklejka z aktualną datą ważności potwierdza zaś prawa studenta. Co jednak można studiować w Poznaniu? Uczelnia posiada dziewięć wydziałów:
- Wydział Architektury
- Wydział Automatyki, Robotyki i Elektrotechniki
- Wydział Informatyki i Telekomunikacji
- Wydział Inżynierii Lądowej i Transportu
- Wydział Inżynierii Materiałowej i Fizyki Technicznej
- Wydział Inżynierii Mechanicznej
- Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki
- Wydział Inżynierii Zarządzania
- Wydział Technologii Chemicznej
Na Politechnice Poznańskiej właściciele legitymacji studenckiej mogą więc studiować takie kierunki jak na przykład:
- architektura i architektura wnętrz,
- matematyka w technice,
- informatyka i bioinformatyka,
- lotnictwo i kosmonautyka,
- fizyka techniczna,
- mechatronika,
- inżynieria środowiska,
i wiele, wiele innych.
Niezależnie od kierunku studiów naklejka na legitymacje dla studentów Politechniki Poznańskiej wygląda dokładnie tak samo, zdobyć ją można jednak dopiero po dostaniu się na studia i otrzymaniu legitymacji studenckiej. Inna opcją są hologramy kolekcjonerskie na legitymacje studencka els.
REKRUTACJA NA POLITECHNIKĘ POZNAŃSKĄ, CZYLI JAK ZDOBYĆ HOLOGRAMY NA LEGITYMACJĘ STUDENCKĄ ELS NA PP POZNAŃ?
Rekrutacja na Politechnikę Poznańską przebiega drogą internetową i rozpoczyna się rejestracją w bazie danych systemu szkoły. Następne konieczne jest zalogowanie się do systemu i wypełnienie odpowiedniego podania. O przyjęciu na studia decyduje specjalnie powołana komisja rekrutacyjna. Więcej informacji uczelnia podaje na swojej stronie internetowej. Co istotne, dopiero po przyjęciu do grona studentów Politechniki Poznańskiej otrzymuje się indeks, legitymację studencką, a co semestr także hologramy ELS. Hologramy studenckie są dowodem na prawo do korzystania przez studenta z ustawowych ulg i zawierają informacje identyfikujące uczelnię – jak numer seryjny oraz datę ważności. Naklejki ELS czyli właśnie hologram studencki nie jest potrzebny władzom uczelni, które posiadają system informatyczny, poprzez który dokonują prolongaty legitymacji oraz mają wgląd w informacje o studencie. Po co więc hologram/naklejka? To informacja dla osób, które nie mają wglądu do systemu o ważności dokumentu. Ponadto, na legitymacji studenckiej można zakodować na przykład bilet miesięczny, a wówczas kontrolerzy za pomocą hologramu na legitymację studencką wiedzą, czy daną osobę obowiązuje bilet ulgowy czy normalny. Co jednak z osobami, które nie dostały się na studia? Albo ze studentami, którzy przed opuszczeniem murów szkoły musieli oddać legitymację i niejeden hologram do legitymacji studenckiej? Czy nie pozostanie im już żadna pamiątką? A legitymacja studencka? Kupno tych przedmiotów w wersji upoważniającej do zniżek jest nielegalne, jednak my w swojej ofercie posiadamy całkowicie legalne hologramy kolekcjonerskie. Co to takiego?
HOLOGRAMY KOLEKCJONERSKIE POLITECHNIKI POZNAŃSKIEJ A NAKLEJKA ELS PP – PODOBIEŃSTWA I RÓŻNICE
Hologramy kolekcjonerskie Politechniki Poznańskiej to możliwość posiadania pamiątki po studiach. Kupowane do klasera/albumu stanowią zupełnie legalny dodatek do takich pamiątek jak notatki czy skrypty. Co ważne, naklejki kolekcjonerskie wyglądają identycznie jak te, otrzymywane co semestr przez studentów, dlatego stanowią naprawdę idealną pamiątkę. Naklejki na legitymacje studenckie els kolekcjonerskie od prawdziwych nie różnią się niczym poza faktem, że nie powinno się używać ich naprzemiennie mimo, że posiadają numer seryjny odpowiadający Politechnice Poznańskiej (i nie tylko – w ofercie posiadamy hologramy kolekcjonerskie na legitymacje niemal wszystkich uczelni w kraju) oraz datę ważności – zarówno wersje archiwalne jak i aktualną – do 31.03.2020. Zajrzyj do naszej oferty hologramów kolekcjonerskich i przekonaj się, że warto.