Skąd się wzięła Elektroniczna Legitymacja Studencka(ELS)?

Ciekawi cię skąd się wzięła Elektroniczna Legitymacja Studencka(ELS) i jak trafiła na polskie uczelnie? Poznaj kilka ciekawych faktów o historii ELS i naklejek na legitymację!

ELS – krótka historia

Przez lata wszystkie polskie szkoły wyższe wyposażały studentów jedynie w papierowe wersje legitymacji. Jednak było to coraz bardziej uciążliwe, zwłaszcza dla tak dużych uczelni jak Uniwersytet Warszawski (UW) czy też Uniwersytet Jagielloński (UJ) w mieście Kraków. Na tych czołowych polskich uczelniach liczba studentów przekracza 40 tysięcy, a każdy kolejny dokument powiększa problem biurokracji w działach administracji. W związku z tym, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego wydał Rozporządzenie, które wprowadziło do polskich uczelni Elektroniczne Legitymacje Studenckie wyposażone w specjalne hologramy ELS.

Jakie dane zawiera legitymacja studencka?

Oryginalna legitymacja studencka ELS zawiera datę wydania dokumentu oraz termin jego ważności oraz specjalny, ruchomy element graficzny z biało-czerwoną flagą. Warto wiedzieć, że kolorem zielonym oznacza się ważną legitymację ELS, a jej termin podany jest w formacie dzień-miesiąc-rok.

Legitymacja studencka zawiera również dane osobowe takie jak: imię i nazwisko studenta, PESEL, adres zamieszkania. Legitymacja ELS jest dokumentem potwierdzającym status studenta i umożliwiającym korzystanie z wielu ustawowych zniżek oraz rabatów w prywatnych firmach usługowych i handlowych. Legitymacja ELS umożliwia również sprawną weryfikację studenta w systemie USOS (Uniwersytecki System Obsługi Studiów). Ważność legitymacji studenckiej potwierdza hologram ELS, który otrzymują studenci w dziekanatach uczelni po zakończeniu każdego semestru studiów.

Do czego służy naklejka/hologram na legitymacji?

Każda elektroniczna legitymacja studenta (ELS) jest wyposażona w wytwarzany laserowo hologram semestralny, który jest dowodem jej wyższości. To właśnie naklejka na legitymacji stanowi jej najważniejszy element, bez którego sam dokument jest praktycznie bezużyteczny. Legitymacja (ELS) posiada chip stykowy, dzięki któremu może służyć jako karta biblioteczna czy też bilet komunikacji miejskiej. Dzięki aktualnej nalepce na legitymację, student ma prawo do licznych zniżek, zwłaszcza przy opłatach komunikacyjnych.

Czy elektroniczne legitymacje mogą się różnić?

Wiele osób zastanawia się czy legitymacja studenta wygląda tak samo na różnych uczelniach. Odpowiedź brzmi: tak. W zapisach wspomnianego rozporządzenia znalazła się zasada ujednoliconego wyglądu Elektronicznej Legitymacji Studenckiej. Wszystkie miasta – nie tylko te, gdzie studentów jest najwięcej (obecnie Warszawa, Kraków, a także Gdańsk) musiały zastosować się do odgórnych wytycznych dotyczących legitymacji. ELS poszczególnych osób różnią się jedynie danymi osobowymi i tzw. numerem albumu. Każda legitymacja studenta ma jednakowy hologram/ naklejkę ELS, która jest umieszczana na jej rewersie po zakończeniu semestru. Naklejka na legitymacji stanowi jednocześnie jej datę ważności.

Czym jest chip  w legitymacji studenckiej?

Chip w legitymacji studenckiej służy do szybkiej i sprawnej weryfikacji danych studentów podczas wprowadzania do systemów obsługujących uczelnie wyższe. Warto wiedzieć, że aktualne legitymacje studenckie nie przypominają tradycyjnych indeksów, a raczej dowody osobiste lub karty płatnicze.

Tradycyjne indeksy studenckie zostały zastąpione przez Elektroniczne Legitymacje Studenckie. Legitymacje studenckie ELS w formie plastikowej karty posiadają wbudowany chip, który umożliwia sprawną weryfikację danych studenta oraz informacji o przebiegu studiów w USOS (Uniwersytecki System Obsługi Studiów). Elektroniczna legitymacja studencka zastępuje również kartę egzaminacyjną, ponieważ wszystkie informacje dotyczące wyników sesji egzaminacyjnych dostępne są w USOS, które można szybko zweryfikować dzięki legitymacji studenckiej ELS.

Legitymacja studencka ma specjalnie wyznaczone miejsce, na którym powinien być umieszczony hologram semestralny.  Jest to niewielka wypukłość w rogu plakietki – właśnie tam trafiają nalepki na legitymację. Wypukłość w miejscu, gdzie mieści się naklejka ELS oznacza obecność układu stykowego, który zawiera zapis danych osobowych studenta. Naklejki na legitymację studenta są potrzebne szczególnie wtedy, gdy nie można odczytać danych zawartych w chipie. Właśnie dlatego kontrolerzy biletów w takich miastach jak  Kraków, Opole czy też Olsztyn często zwracają uwagę na to czy hologram na elektronicznej legitymacji studenta jest rzeczywiście aktualny. Podobnie wygląda sytuacja w takich miastach jak Warszawa, Gdynia, a także Szczecin czy Kielce – legitymacji bez nalepki/hologram ELS nie stanowi bowiem wystarczającego dowodu, że dana osoba jest studentem.

 

NAKLEJKI NA LEGITYMACJE WARSZAWA
tel: 665 635 541 (odpisujemy również na SMSy)
info@hologramykolekcjonerskie24.com

 

Follow us

HOLOGRAMY KOLEKCJONERSKIE ELS

info@hologramykolekcjonerskie24.com
tel: 665 635 541
Warszawa - odbiór osobisty

Zbiory kolekcjonerskie: Warszawa, Kraków, Poznań, Lublin, Łódź, Toruń, Wrocław, Katowice, Gdańsk, Szczecin, Opole, Białystok, Olsztyn, Rzeszów, Zielona Góra, Bydgoszcz i Kielce.


Kupując hologram kolekcjonerski, cennik to tylko jeden z czynników, który należy wziąć pod uwagę. Równie ważna jest profesjonalna wysyłka, tak by naklejka hologramowa nie uległa uszkodzeniu. Jeżeli zakupisz nasz hologram na legitymację, możesz być pewien, że trafi do Ciebie w nienagannym stanie! Warszawa, Kraków, a także uroczy Poznań - to tam najczęściej trafiają nasze naklejki do elektronicznej legitymacji studenckiej (ELS). Jesteś z Opola albo Olsztyna czy Rzeszowa? Tam też trafimy. Specjalne zamówienia realizujemy też w miastach: Katowice oraz Rzeszów, a także położone bardziej na Północy- Gdańsk oraz Szczecin i Białystok. Bezpieczna wysyłka to podstawa przy zakupie takich przedmiotów jak hologramy ELS. Forum kolekcjonerów zaleca także, by odbierać je osobiście. Wybór należy do Ciebie! Nie wiesz gdzie nas znaleźć? Wejdź na Olx( dawniej Tablica) lub Allegro czy Gumtree i zamów swój wymarzony egzemplarz naklejki hologramowej. Niech Twoja kolekcja zadziwi każdego!