
Hologramy studenckie a hologramy doktoranckie
Studia doktoranckie a ulga studencka
Nie jedyną, lecz bardzo znaczącą stroną studiowania jest możliwość korzystania z wielu ulg studenckich, które oferują wszystkie uczelnie wyższe w Polsce. Ulgi studenckie PKP, zniżki ZTM to tylko przykładowe korzyści. Można je wykorzystać we wszelaki sposób korzystając z wielu ofert jakie udostępniają nam przejazdy miejskie, kina czy teatry. Zastanawiasz się jednak, czy studia na każdym stopniu dają taką możliwość? Co w przypadku studiów doktoranckich? Otóż niezależnie czy zamierzasz iść na studia licencjackie, magisterskie czy doktoranckie, na każdych z nich otrzymasz hologram ELS uprawniający do pełnoprawnego korzystania ze wszystkich zniżek studenckich. Hologramy doktoranckie na ELD są niezbędnym elementem legitymacji. Jednak i kolekcjonerzy mogą zbierać naklejki doktoranckie w swoich kolekcjach. Kolekcjonerskie hologramy doktoranckie eld 2020 z datą 30.09.20 i numerem seryjnym znajdziesz w naszej ofercie. Zobacz najnowsze naklejki ELD dla doktorantów. Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się o tym więcej.
Doktorat a hologram ELS
Pierwszą rzeczą, którą należy wspomnieć jest to, iż studia doktoranckie trwają od dwóch do 4 lat. Każdy doktorant otrzymuje również Elektroniczną Legitymację Doktorancką. Odbiera także hologram na legitymację ELD. Będzie się ona różnić datą ważności laserowo wyciętą na nalepce. Każdy student uczęszczając na studia pierwszego i drugiego stopnia, ma w roku dwa semestry. Jeden kończy się w październiku, drugi zaś w marcu, z czego wynika laserowo wycięta data na hologramie ELS w postaci 31-10-XX i 31-03-XX. Student w tym wypadku powinien co pół roku zgłaszać się do dziekanatu po odbiór ważnego hologramu ELS, który świadczy o jego aktualnym statusie studenta. Jeśli mowa o studiach doktoranckich, hologram wizualnie nie różni się niczym. Posiada takie same zabezpieczenie w postaci “plastra miodu”, wzór Orła RP, kolor oraz wymiar. Jedyną różnicą w Elektronicznej Legitymacji Doktoranckiej ELD, może być laserowo wycięta data w postaci 30-09-XX, gdyż studia doktoranckie trwają do września i do tego czasu doktorant posiada ważną legitymację.
Czy na studiach doktoranckich otrzymam ulgę studencką?
Każdemu studentowi czy doktorantowi, niezależnie czy jest na studiach licencjackich, magisterskich czy doktoranckich przysługuje możliwość korzystania z wielu zniżek.Sa to PKP zniżki studenckie, zniżki ZTM, zniżka legitymacja studencka MPK i inne. Hologram ELS otrzymuje się wraz z legitymacją studencką wraz z rozpoczęciem studiów w każdej uczelni wyższej w Polsce, między innymi w Warszawie, Łodzi, Krakowie czy we Wrocławiu. Ze zniżek można korzystać w każdym mieście na terenie swojego kraju, niezależnie gdzie się znajdujesz. Należy tylko pokazać ją w celu weryfikacji odpowiedniej osobie, na przykład kontrolerowi. Jeśli student każdego stopnia na uczelniach takich jak Uniwersytet Warszawski, Jagielloński czy Politechnika posługuje się aktualną legitymacją studencką wraz z ważnym hologramem ELS otrzymuje pełną możliwość do korzystania z własnych przywilejów.
Legitymacja doktorancka – do czego uprawnia?
Legitymacja doktorancka jest potwierdzeniem statusu uczestnika studiów III stopnia, co wiąże się z posiadaniem uprawnień takich jak: zniżki w transporcie publicznym. Legitymacja studencka pozwala skorzystać z ulgi 51% na bilety PKP i PKS. Warto jednak wiedzieć, że z ustawowych zniżek mogą skorzystać jedynie doktoranci do 35 roku życia.
Zniżki na bilety w transporcie publicznym dla doktorantów reguluje ustawa O szkolnictwie wyższym, przyjęta przez senat w marcu 2012 roku. Poprawka do ustawy umożliwia korzystanie z 50% zniżek na bilety komunikacji miejskiej i 51% ulgi na bilety PKP, podobnie jak studentom posiadającym ważną legitymację ELS. Warto wiedzieć, że możliwość korzystania z ustawowych zniżek przysługuje doktorantom do 35 roku życia. Podobnie jak w przypadku legitymacji studenckiej, legitymacja doktorancka jest ważna jedynie z aktualnym hologramem ELD, wydawanym w dziekanatach uczelni wyższych. Kolekcjonerskie naklejki na legitymację doktorancką dostępne są również na naszej stronie internetowej. Sprawdź najnowsze hologramy ELD i powiększ swoją kolekcję o oryginalne naklejki na legitymację doktorancką.
Czy doktorant jest studentem?
Doktorant nie jest studentem, ponieważ posiada kwalifikacje studiów drugiego stopnia. Według art. 2 ust. 1 pkt 10 ustawy uczestnik studiów trzeciego stopnia nie jest studentem.
Ustawa o Szkolnictwie wyższym zawiera dokładne informacje dotyczące statusu studenta. W świetle aktualnych przepisów prawa studenta posiadają studenci studiów I i II stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich. Doktoranci są absolwentami studiów II stopnia lub jednolitych magisterskich, dlatego nie posiadają statusu studenta. Doktoranci czyli uczestnicy studiów III stopnia nie są studentami w rozumieniu ustawy o Szkolnictwie wyższym.
Do jakiego wieku można zrobić doktorat?
Nie istnieje granica wieku, do którego można zrobić doktorat. Na studia doktoranckie mogą zostać przyjęte osoby w wieku 24 lat, które ukończyły studia magisterskie, ale nie istnieją przeszkody aby doktorantem została osoba w wieku 50 lat.
Doktorantem czyli uczestnikiem studiów III stopnia mogą zostać absolwenci studiów II stopnia lub jednolitych magisterskich po ukończeniu 24 roku życia. Warto jednak wiedzieć, że nie istnieją przeszkody prawne, aby doktorantem została osoba w starszym wieku. Niektórzy absolwenci decydują się na zrobienie doktoratu wiele lat po ukończeniu studiów, ponieważ ze względu na sytuację życiową lub zawodową nie mogli uczestniczyć w studiach III stopnia po uzyskaniu tytułu magistra.
Ile wynosi stypendium dla doktorantów?
Wysokość stypendium doktoranckiego wynosi minimum 37% wynagrodzenia profesora do oceny śródokresowej oraz minimum 57% po jej przeprowadzeniu. Kwota stypendium doktoranckiego jest zależna od aktualnej kwoty minimalnego wynagrodzenia profesora na uczelni, aktualnie jest 6410 zł brutto.
Stypendium doktorantów na uczelniach wyższych określa Ustawa o Szkolnictwie wyższym. Według aktualnych przepisów doktoranci otrzymują stypendium w wysokości 37% wynagrodzenia profesora przed oceną śródokresową, a po jej przeprowadzeniu 57% wynagrodzenia profesora. Stypendium doktoranckie oblicza się według aktualnego, minimalnego wynagrodzenia profesora, które obecnie wynosi 6410 zł brutto.
Ulgi studenckie na studiach doktoranckich
Tak jak na studiach pierwszego i drugiego stopnia, student będący na doktoracie otrzymuje możliwość korzystania z ogromnej ilości zniżek jakie mu przysługują. Są to ulgi w postaci przejazdów miejskich w postaci 50% za każdy kurs, a także przejazdów międzymiastowych PKS i kolejowych PKP w wysokości 51% (do ukończenia 35 roku życia dla posiadaczy ELD). Ponadto wiele teatrów, kin czy galerii sztuki oferuje zakup biletu za niższą cenę za okazaniem aktualnej legitymacji studenckiej. Występuje to również w przypadku korzystania z siłowni czy barów mlecznych bądź kawiarnii. Jak widać nie ma żadnej różnicy w legalnym korzystaniu z ulg studenckich które daje możliwość kontynuowanie własnego toku studiów i wzbogacanie swojej wiedzy.
Zakup kolekcjonerskiego hologramu ELS i ELD

Przed zakupem koniecznie dobrze zapoznaj się z daną ofertą. Ważne, abyś miał na uwadze laserowo wyciętą datę na hologramie, gdyż to ona informuje o tym, czy nalepka studencka jest przeznaczona dla uczniów pierwszego i drugiego stopnia, czy studiów doktoranckich. Szczególnie zwracaj uwagę przy zakupie tego typu nalepek studenckich przez strony jak Allegro, OLX czy Gumtree, ponieważ nigdy nie możesz być pewny co otrzymasz w kopercie, jeśli w ogóle ona do Ciebie przyjdzie. Wiele sprzedawców na tego typu stronach znika od razu po przelaniu pieniędzy na konto, bądź przesyła zawiera produkt niezgodny z ich ofertą. Najlepiej kolekcjonerskie hologramy ELS czy ELD kupować od osób, które profesjonalnie zajmują się ich sprzedażą.
elektroniczna legitymacja studencka hologramy, hologram els, hologramy do kolekcjonowania, hologramy els zakup, hologramy kolekcjonerskie, hologramy na legitymacje studencką, legitymacja doktorancka ELD, legitymacja studencka els, naklejki na legitymacje studencką, ulgi bilety studenckie