Godziny dziekańskie i rektorskie

Godziny rektorskie i dziekańskie – czym są?

Zarówno godziny rektorskie, jak i godziny dziekańskie, są godzinami wolnymi od wszelkich zajęć dydaktycznych na danej uczelni. Są to najlepsze godziny, jakie mogą spotkać studentów studiów wyższych. Chyba nie ma żaka, który nie cieszył się z przyznania tego wolnego czasu. Jeżeli już mamy przydzielone takowe godziny, to nigdy nie jesteśmy zobowiązani do tego, aby je odrabiać. Ten czas, z reguły jest przyznawany, tylko w wyjątkowych sytuacjach, a więc rzadko można się z nim spotkać. Najczęstszymi okolicznościami, które w ten sposób zwalniają nas z zajęć, są np. ważne uroczystości szkolne.

 

Godziny rektorskie i dziekańskie – kto komu może przyznać?

Godziny rektorskie i dziekańskie, wbrew pozorom, nie są przyznawana przez jedną i tą samą osobę. Co za tym idzie, każda z tych dwóch nazw dotyczy innej grupy studentów. Godziny rektorskie są przyznawane przez rektora uczelni i dotyczą wszystkich studentów. Nie ważne jaki kierunek studiujesz – jeśli są godziny rektorskie to i Ty masz wolne. Natomiast godziny dziekańskie, są najczęściej przyznawane przez dziekana danego wydziału. Niestety to zwolnienie obejmuje tylko i wyłącznie niektóre wydziały – reszta studentów ma obowiązek uczestnictwa w zajęciach dydaktycznych. Być może to właśnie dlatego godziny rektorskie wzbudzają większą radość.

 

Czy podczas godzin rektorskich i dziekańskich legitymacja i hologramy ELS tracą ważność?

Twoja legitymacja studencka jest wydawana przez dziekanat Twojego kierunku. Aby była ważna musi posiadać hologram ELS, który należy odnawiać po każdym semestrze. Jeśli nie zniszczysz tego dokumentu – to nie traci on swojej ważności. Nawet podczas godzin rektorskich i dziekańskich nadal jesteś studentem, a więc przysługują Ci dokładnie te same prawa. Możesz więc bez obaw korzystać z wszelkich zniżek jakie Ci z tego tytułu przysługują.

 

Jeśli jesteś zainteresowany kolekcjonowanie naklejek ELS – kliknij tutaj. Nowe kolekcjonerskie naklejki czekają na Ciebie.